Safari

Safari

Nazwa Safari wywodzi się z języka arabskiego ( safara) co oznacza podróżować. Obecnie znaczenie tego słowa jak i samych wypraw „safari" ma kilka znaczeń:

„jeep safari"


Pierwsze i niejako podstawowe z nich to podróż połączoną z przygodą. Safari były podróżami w nieznane, nieodkryte miejsca, gdzie niejednokrotnie stopa ludzka nie tknęła ziemi, a przedzieranie się przez afrykański busz wiązało się z ryzykiem czy też z okazją spotkania "oko w oko" z dzikim zwierzem. Kiedyś były to wyprawy conajmniej kilkudniowe i odbywały się one w Afryce Wschodniej, przede wszystkim w Kenii i Tanzanii. Dziś takie safari, to zarówno jedno czy kilkudniowe wyjazdy  jak i wyprawy co najmniej kilkudniowe „samochodami typu „jeep"- mające ten sam cel - oglądanie dzikich zwierząt na sawannach czy pustyniach, czyli w ich naturalnym środowisku. Wszystkie safari odbywają się w Parkach Narodowych Afryki, a najbardziej popularne są te w Kenii, Tanzani i RPA. Safari rozpoczyna się przed wschodem słońca, kiedy zwierzęta są najbardziej ruchliwe i wówczas spotyka się je przy wodopoju, polujące lub z całymi rodzinami przechadzające się o poranku. Taki pobyt uczy szacunku dla przyrody i jej niezmiennych od wieków praw oraz szacunku dla miejscowej ludności.

Polecamy „jeep safari" w :


Mikumi National Park/ Tanzania - połozony ok. 270km na zachód od największego miasta Tanzanii- Dar es Salaam. Mikumi National Park gwarantuje praktycznie całe spektrum afrykańskiej fauny. Od słoni, poprzez drapieżniki, antylopy aż po małe zwierzęta futerkowe i mnóstwo kolorowych ptaków. Spore stada słoni to żelazny punkt programu. Podobnie jest z hipopotamami i różnymi gatunkami antylop, nierzadko w stadach liczących kilkaset osobników. Już praktycznie w bramie parku pasą się żyrafy, zebry i gnu. Dalej w głębi spotyka się guźce, różnego rodzaju małpy, krokodyle. Mikumi zaspokoi wymagania każdego „myśliweg"o uzbrojonego w aparat fotograficzny.

Serengeti - największy i prawdopodobnie najpiękniejszy park narodowy świata. Na tych właśnie równinach umieszczane były akcje wielu książek, a póżniej także ich ekranizacji. Nigdzie indziej nie spotkamy zwierząt żyjących w naturalnych warunkach w tak wielkich ilościach jednocześnie bez ogrodzeń, klatek, wyasfaltowanych alejek i narzuconych kierunków zwiedzania. Serengeti to obszar 15000 km2 porośniętych bujnymi trawami pastwisk. Wschody i zachody słońca na tej wielkiej równinie są niepowtarzalne i mimo, że krótkotrwałe pozostają w pamięci do końca życia. W marcu mamy możliwość obserwacji migracji potężnych stad antylop, a w szczególności Gnu. Ruszają one na zachód i północ w kierunku kenijskiego rezerwatu Maasai Mara. Część stad przemieszcza się także w stronę Ngorongoro. Jest to jeden z najwspanialszych spektakli przyrody, jaki można obserwować. Kilkudziesięciotysięczne stada rozciągnięte na wiele kilometrów podążają tymi samymi od wieków trasami, przekraczają rzeki, są dziesiątkowane przez drapieżniki takie jak lwy, gepardy, krokodyle a resztki pozostają dla padlinożerców, których populacje są tu szczególnie rozwinięte, reprezentują je głównie hieny, sępy i szakale

Ngorongoro - krater Ngorongoro daje nieodparte wrażenie, że przy całej dewastacji naturalnego środowiska przyrodniczego, jakiej dopuszczał i dopuszcza się człowiek od tysięcy lat znaleźliśmy się w enklawie gdzie przyroda jest jeszcze zupełnie pierwotna, wszystkie zmiany zatrzymały się na zboczach, które pokonaliśmy. Trzeba dodać, iż obszary sąsiadujące z samym kraterem są także objęte ochroną. Należy do nich między innymi wąwóz Olduvai słynący z najstarszych odnalezionych śladów bytowania człowieka i tereny od wieków zamieszkane przez Masajów. Występują tu niemal wszystkie zwierzęta zamieszkujące Afrykę Wschodnią.Ccechą wyróżniającą Ngorongoro jest niezwykła malowniczość krateru, osiągającego średnicę od 18 do 22 km, jego ściany są pokryte wiecznie zielonym lasem pełnym różnego rodzaju antylop, lampartów i innej zwierzyny. Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości jest szansa dojrzeć zwierze nie występujące na wolności poza Ngorongoro praktycznie nigdzie- Nosorożca Czarnego

polowania/ myślistwo


Myśliwi poszerzyli znaczenie słowa „safari" o polowania. Polowanie/Myślistwo języku łowieckim ogół czynności wykonywanych przez myśliwych z przestrzeganiem obowiązujących prawi regulaminu myśliwskiego, czyli: tropienie, ściganie, strzelanie oraz łowienie zwierzyny. Wyróżnia się m.in.: polowanie błotne - odbywające się na bagnach, polowanie na białej stopie - na terenie zaśnieżonym, polowanie dzicze - na dziki, polowanie indywidualne - gdy poluje jeden myśliwy, polowanie nagankowe - z naganką na stanowiska myśliwych oraz polowanie pod pierzem - z udziałem ptaków łowczych. Myslistwo jest to sztuką polowania polegającą na tropieniu, podchodzeniu, osaczaniu i zabijaniu lub łowieniu żywcem zwierząt, prowadzona zgodnie z prawem i etyką łowiecką.

„safari nurkowe"


Słowo „safari" stało się też określeniem na kilku czy kilkunastodniowe rejsy łodzią do najpiękniejszych miejsc nurkowych. „Safari nurkowe"  daje niepowtarzalną okazję zwiedzenia najodleglejszych zakątków raf koralowych. Często nielimitowana liczba nurkowań, możliwość wyboru pory zanurzenia (na przykład o świcie) daje nurkom pełną swobodę i pozwala cieszyć się wypoczynkiem.

Polecamy safari nurkowe w:

 


- Egipcie - różnorodne trasy safari, piekne rafy, bogate życie, niesamowite wraki - po prostu raj dla nurków!

- Na Malediwach - rajskie atole i niezapomniane wrażenia! Spotkać to można całe bogactwo rafowego świata, w tym wiele gatunków ryb dobrze znanych nurkom z Morza Czerwonego, jednak często prezentujących się w zupełnie innych barwach. Barakudy, tuńczyki i strzępiele zaprezentują się nam w swoich maksymalnych rozmiarach. Manty, żółwie i rekiny widziane podczas każdego nurkowania to malediwski standard