Narty

Gdzie na narty w Europie


Trochę historii na początek
Jak łatwo się domyślić, początkowo narty służyć miały nie rozrywce, lecz udogodnieniu codziennego życia. Dwie deski przyczepione do futrzanych butów nie pozwalały człowiekowi ugrzęznąć po pas w śniegu. Przemieszczanie się stało się więc szybsze, wygodniejsze i łatwiejsze. Dla sportu narty odkryli Norwegowie. Do dziś zresztą brylują oni w tzw. dyscyplinach klasycznych. Najbardziej widowiskowe i ekscytujące narciarstwo alpejskie narodziło się jednak na początku XIX wieku w Austrii. Tam też zorganizowane zostały pierwsze zawody. 

Informacje narciarskie:

AUSTRIA

Kraina Sportów zimowych -Jeśli chodzi o miejsce na zimowy urlop, Austria jest nie do przebicia: 22000 km tras zjazdowych, około 3400 wyciągów i kolejek linowych, niezliczona liczba szkół i przedszkoli narciarskich, 16000 km narciarskich tras turystycznych. Nie istnieje modny rodzaj sportu zimowego, którego nie można uprawiać na austriackich szlakach. Biegi, wspinaczka lodowa, skoki narciarskie, czy nawet nurkowanie pod lodem - atrakcje daleko wykraczają poza klasyczne formy białego szaleństwa
HINTETUX to najsłynniejszy ośrodek narciarski w dolinie Zillertal. Rokrocznie ściągają tutaj turyści spragnieni urlopu w renomowanym kurorcie. Niewątpliwie najwiekszymi atutami tego ośrodka są dobrze przygotowane trasy, na których każdy narciarz znajdzie najwłaściwszy dla siebie stok, dobre warunki śniegowe, przystępne ceny, oraz piękny pejzaż górski. Z uwagi na niewielką odległość od granic naszego kraju, ośrodek chętnie odwiedzają nasi rodacy.
STUBAI Stubaier Gletscher to jeden z najbardziej znanych lodowców Europy. Ma świetną ofertę zarówno dla narciarzy, jak i dla snowboardzistów. Przygotowano tutaj stoki dla turystów o każdych umiejętnościach. Dodatkowym atutem Stubai są niewygórowane ceny. Latem panuje tutaj piękna pogoda, która sprzyja podziwianiu górskich pejzaży. Nic więc dziwnego, że narciarze przyjeżdżają tutaj przez cały rok.
BAD KLEINKIRCHHEIM, rodzinna miejscowość mistrza olimpijskiego, Fritza Klammera, zawdzięcza powodzenie połączeniu rozległych terenów zjazdowych z dużym kompleksem basenów termalnych.
Tereny zjazdowe Bad Kleinkirchheim są połączone poprzez rozbudowany system wyciągów z sąsiednim St Oswald. Stoki Kaiserburga czy Stohsack regularnie są areną zawodów o Puchar Świata i są przeznaczone przede wszystkim dla zaawansowanych wyjadaczy. Najtrudniejsza trasa, FIS K 70 Franz Klammer, liczy 4,2 km długości i 920 m różnicy wysokości. Początkującym polecić należy łatwiejsze stoki nad pobliskim St. Oswald. Pobyt w Bad Kleinkirchheim docenią także zwolennicy nart biegowych – przygotowano dla nich 16 km tras.  

FRANCJA

VAL D'ISERE i TIGNES Dziś region ten to jeden z najpopularniejszych kurortów Francji. O jego renomie świadczą licznie odwiedzający spragnieni "białego szaleństwa" turyści z wielu krajów. Najwięcej ze Skandynawii. Ze względu na odległość, Polaków jest tutaj mniej niż we włoskim Bormio, czy Austriackim Kaprun, mimo to, na stokach niejednokrotnie można usłyszeć polski język. Dziś, rozległy teren narciarski(obejmujący łącznie około 10 000 hektarów), dobre warunki śniegowe, piękne pejzaże, a nade wszystko świetnie przygotowane trasy poparte renomą miejsca są magnesem przyciągającym co roku rzesze turystów. Odstraszać mogą jednak ceny.
LES PORTES DU SOLEIL Nazwa "Les Portes du Soleil" oznacza "Wrota Słońca". Kurort ten, leżący na granicy Francji i Szwajcarii, to jeden z największych i najsłynniejszych ośrodków narciarskich świata.W jego skład wchodzi dwanaście mniejszych ośrodków, z których cztery leżą po stronie szwajcarskiej, a osiem po stronie francuskiej. Rokrocznie przyjeżdżają tutaj entuzjaści narciarstwa z całego świata, którzy chcą spędzić urlop zimowy w miejscu cieszącym się tak doskonałą opinią. To miejsce dla narciarzy o każdych umiejętnościachwspaniałe dla tych którzy lubią nie tylko zjeżdżać po ubitych trasach, lecz również dla entuzjastów jazdy po muldach lub dla amatorów jazdy w głębokim śniegu.

WŁOCHY

Włoskie Dolomity i Alpy sprawiają, że serce narciarza zaczyna bić mocniej. Dla każdego miłośnika sportów zimowych urlop w Dolomitach jest zawsze wyjątkowym przeżyciem. Tamtejsze krajobrazy górskie zapierają dech w piersiach, a tereny narciarskie zaliczane są do najpiękniejszych na świecie. Doskonale przygotowane trasy zjazdowe i biegowe przyciągają tutaj rokrocznie turystów z wielu krajów. Tu błękitne niebo dotyka majestatycznych górskich szczytów, tu można jeszcze spotkać legendarną, południowotyrolską gościnność.
BORMIO Ośrodek Wypoczynkowy w Bormio ma długą tradycję. Tutejsze gorące źródła znane były już starożytnym Rzymianom. Przed wiekami, przebiegała przez miasteczko jedna z dróg handlowych wiodących do południowej części Europy. Miasto stawało się niejednokrotnie przedmiotem sporów między włoskimi księstwami. Dziś jest to popularny ośrodek wypoczynkowy, oferujący turystom najgorętsze źródła w Alpach. Zimą ściągają tutaj włoscy turyści spragnieni wypoczynku narciarskiego. LIVIGNO jeszcze do niedawna znane włoskim turystom. Dojazd do tego zagubionego wśród szczytów górskich miasteczka, ze względów pogodowych, był możliwy tylko przez trzy miesiące w roku.Sytuację zmieniło wybudowanie drogi dojazdowej. Teraz której dostać się tu można w każdej porze roku. Wybudowanie wyciągów narciarskich, wytyczenie tras dla narciarzy oraz rozbudowa infrastruktury turystycznej sprawiły, że dziś Livigno jest jednym z bardziej znanych kurortów narciarskich w Alpach.
Długie, bardzo dobrze przygotowane stoki, pewny śnieg i nowoczesne wyciągi sprawiają, że tysiące turystów wybierają miasteczko za miejsce zimowego wypoczynku. 
VAl GARDENA dolina, w której usytuowanych jest kilka wiosek: Ortisei, Selva, Santa Cristina. Dolina ta to jeden z najsłynniejszych ośrodków narciarskich Europy.O mających tutaj miejsce wydarzeniach głośno jest, kiedy na tutejszych stokach rozgrywane są mistrzostwa świata w konkurencjach szybkościowych. 
ALTA BADIA jeden z najsłynniejszych kurortów we Włoszech. Powstała, kiedy zarządy pięciu gmin Corvara, Colfosco, La Villa, Pedraces, i San Cassino zdecydowały o zbudowaniu jednego ośrodka narciarskiego.Kurort wchodzi w skład regionu objętego specjalnym karnetem Dolomiti superskipassem. Spośród innych ośrodków narciarskich wyróżnia ją duże nasłonecznienie tras, duża ilość dni słonecznych oraz piękne widoki górskie służące wielu turystom za urzekające tło do pamiątkowych fotografii.

SŁOWACJA

VELKA RACA Ośrodek Velka Rača w Oščadnicy leży najbliżej polskiej granicy ze wszystkich ośrodków białego szaleństwa na Słowacji.Szczyt Wielkiej Raczy od górnej stacji najbliższego wyciągu dzieli raptem kilkaset metrów. Obok schroniska funkcjonuje turystyczne przejście graniczne dla ruchu pieszego i narciarskiego. Wystarczy ważny paszport i już można oddawać się białemu szaleństwu na stokach Kysuckich Beskidów.
DONOVALY Centrum Narciarskie Park Snow Donovaly to obecnie jeden z największych i najlepiej zorganizowanych terenów narciarskich na Słowacji, jednocześnie dalej dynamicznie się rozwijający. Położony jest przy głównej szosie prowadzącej z Rużomberka na południe, do Bańskiej Bystrzycy, na pograniczu dwóch wspaniałych masywów karpackich - Niżnych Tatr i wielkiej Fatry. Ośrodek zajmuje szerokie obniżenie u podnóży góry Zvolen (1402 m n.p.m.), z której roztaczają się wspaniałe panoramy na okoliczne masywy górskie, a przy dobrej pogodzie także na ośnieżone szczyty Tatr.
TATRZANSKA LOMNICA to największe wczasowisko po słowackiej stronie Tatr. Budowa ośrodka rozpoczęła się w 1882 roku. Szybko powstawały kolejne pensjonaty, hotele, sanatoria, wszystko w otoczeniu starannie zaprojektowanych parków i terenów spacerowych.W Łomnicy mieści się siedziba dyrekcji słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) oraz ciekawe muzeum przyrodnicze. Nie brakuje tu okazji do ciekawego spędzenia wolnego czasu. W zasadzie można narzekać tylko na ceny oraz na... tłok. Łomnica nie należy do miejsc zacisznych ani latem, ani zimą, zwłaszcza że jest drugim co do wielkości ośrodkiem białego szaleństwa w słowackich Tatrach...
Głównym terenem zjazdowym w rejonie Łomnicy jest stok, opadający na południowy wschód od Łomnickiej Przełęczy (2190 m). Drugi teren to Jamy, obok skoczni na zachód od Łomnicy, przy drodze do Smokowca. Stoją tu dwa krótsze wyciągi.  

POLSKA

 

KRYNICA Jaworzyna krynicka 7kilometrów zróżnicowanych, wzorowo utrzymanych tras, nowoczesna kolej gondolowa wywożąca na szczyt w niecałe 7 minut, 6 wyciągów orczykowych, sztuczne naśnieżanie, 3,5 km tras sztucznie oświetlonych - to niewątpliwe zalety terenu narciarskiego Jaworzyny. Czerwona trasa nr 1 (oświetlana) w górnej części znakomicie nadaje się dla początkujących. Obsługiwana jest ona przez dodatkowy orczyk. W swojej dolnej części staje się rasową trasą gigantową. Stok slalomowy FIS (czarna trasa nr 5) polecany jest ambitnym, zaawansowanym narciarzom. Czerwona „dwójka" (oświetlana) jest perłą w koronie jaworzyńskich tras - szeroka, optymalnie nastromiona (24-27%), cały dzień nasłoneczniona - nie powstydziłyby się jej ośrodki alpejskie. Jest to naszym zdaniem najlepsza tej klasy trasa w Polsce! Bardzo przydałoby się na niej szybkie krzesełko.
ZAKOPANE Zbocza Nosala to jeden z najlepiej zorganizowanych i wyposażonych terenów narciarskich w Polsce. Pomimo niewielkiego obszaru, udało się tu zmieścić 9 wyciągów narciarskich, kolej linową, parkingi, restauracje, hotel oraz punkty świadczące usługi narciarskie. Kolej linowa, wyciągi oraz punkty usługowe należą do Kompleksu Narciarskiego Nosal, którego trasy w większości są sztucznie naśnieżane... ZAKOPANE Gubałówka (1120 m) jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych gór w Polsce. Popularność zawdzięcza przede wszystkim kolei linowo-terenowej, biegnącej niemalże z centrum Zakopanego, oraz pięknej panoramie Tatr roztaczającej się ze szczytu. Dla narciarzy i snowboarderów Gubałówka to przede wszystkim trasy zjazdowe przy kolei linowej i wyciąg na górnej polanie, gdzie trasy są naśnieżane oraz obsługiwane przez ratraki. Na północnym stoku Gubałówki i pobliskiej Kotelnicy znajdują się dalsze cztery wyciągi, lecz większość bez sztucznego naśnieżania. Na stokach naśnieżanych dogodne warunki do jazdy utrzymują się nawet przy temperaturze +8°C .Na Gubałówce znaleźć można dwie restauracje, pizzerię, kilka barów, lunety do podziwiania Tatr (1,50 zł/os.), fotogenicznego białego niedźwiedzia, psie zaprzęgi, sanie i szereg innych atrakcji znacznie uszczuplających zasoby gotówki. Ceny przejazdów koleją linową i wyciągami również nie należą do niskich. Zaletą terenu jest dogodny dojazd oraz możliwość szusowania na bardzo łatwych trasach na północnym stoku.
KARPACZ to  wymarzone miejsce dla narciarzy. Ogromna ilość wyciągów i ok. 95 dni z pokrywą śnieżną sprawiają, że co roku ściągają do niego tłumy. Tłok to w zasadzie jedyny większy mankament miejscowości. Tereny narciarskie dzielą się na dwa główne ośrodki: w obrębie miasta (16 wyciągów) oraz na zboczach Kopy (5 wyciągów, w tym kolejka linowa).
USTRZYKI DOLNE mają w Bieszczadach najlepiej rozwiniętą bazę narciarską: dziewięć wyciągów z licznymi trasami o zróżnicowanym stopniu trudności, z których większość przygotowywana jest ratrakami. Właściciele małych wyciągów otwierają je chętnie nawet dla kilku klientów, duże działają zgodnie z rozkładem. Na stokach jeżdżą praktycznie tylko turyści (jest ich bardzo wielu).