Surfing

SURFING/WINDSURFING/KITESURFING

Pierwszy opis surfingu na desce znajduje się w dzienniku kapitana Jamesa Cooka z podróży na Hawaje w roku 1778. Opisuje on popisy tubylców ślizgających się z niesłychaną zręcznością po falach na odpowiednio wystruganych deskach różnej i wielkości. Sport ten przywędrował wraz z mieszkańcami wysp Polinezji na Hawaje ponad tysiąc lat temu, znajdując na Hawajach idealne warunki. Windsurfing powstał pod koniec lat sześćdziesiątych na Hawajach gdzie grupa zapaleńców próbowała połączyć surfing i żeglarstwo w jedność i i wykorzystać siłę fal i wiatru. Powstał nowy sport który przez następne lata lawinowo rozwijał się na całym świecie, by stać się popularnym sportem rekreacyjnym i wyczynowym. Windsurfing to przygoda w słońcu i szumie fal, walka z żywiołem i z samym sobą, to poczucie wolności, zabawy i przygody. Kitesurfing to najmłodszą dyscyplina wśród sportów wodnych, czyli żeglowanie na desce ze spadochronem.

Gdzie najlepiej pływać na windsurfingu i kitesurfingu

 

 • Półwysep Helski - to windsurfingowe i kitesurfingowe centrum Polski.
  Obecnie w sezonie letnim trudno jest znaleźć wolne miejsce na kampingach czy w hotelach. W wietrzny letni weekend trudno jest również znaleźć wolne miejsce na wodzie. To świetne miejsce dla poczatkujących, jak i zaawansowanych osób.

 • Prasonisi na Rodos - nazywane przez Greków "polską wioską", jest jednym z liczących się światowych centrów windsurfingu z kilkoma pensjonatami, restauracjami, sklepami i szkołami windsurfingu (w tym dwoma polskimi). W Prasonisi łączą się dwa morza Egejskie i Śródziemne. Południowy kraniec Rodos zwieńczony jest wysepką, dzięki czemu powstała niewielka cieśnina.   Na warunki tu panujące ma to dwojaki wpływ. Takie niepowtarzalne ukształtowanie linii brzegowej, umożliwia pływanie na falach (wave) i płaskiej wodzie (doskonałej do nauki i osiągania dużych szybkości). Plaża jest szeroka i piaszczysta co bardzo ułatwia początkującym "kajciarzom" (Kitesurfing) pierwsze manewry z latawcem „na sucho”.

 • Dahab, Hurghada, El-Gouna i El Tur w Egipcie - Dahab, jeszcze niedawno był małą wioską beduińską a dziś to główne miejsce nurkowe i windsurfingowe Egiptu, znane już na całym świecie. Rozległa laguna ograniczona od fal otwartego morza piaszczystą ławicą oraz 300 wietrznych dni z roku, stwarza dogodne warunki dla doświadczonych jak i początkujących amatorów windsurfingu. Sam Dahab jest fantastycznym miejscem do odpoczynku i zupełnego "wyluzowania": w romantycznych arabskich restauracyjkach, ukrytych pod palmami, człowiek zapomina przy fajce wodnej o upływającym czasie i problemach cywilizowanego świata. To idealne miejsce by połączyć windsurfing z nurkowaniem :) . W Hurghadzie wiatr wieje przez cały rok - dlatego też jest to miejsce tak często odwiedzane przez windsurferów. Można się tutaj zarówno uczyć jak i poszaleć freestyle'owo czy wave'owo. El Gouna, położone ok. 25 km na północ od Hurghady jest dość specyficznym miasteczkiem - zbudowane jest według idei wenecjańskiej - miasto przecinają liczne kanały. El Goune jest rajem dla kitesurferów, bowiem głębokość wody nie przekracza 1 m. w  odległości kilkuset metrów od brzegu. El-Tur to miejsce windsurfingowo - kitowe znajdujące się nad Zatoką Sueską (Półwysep Synaj). Miejsce to polecane jest dla deskarzy którzy uczą się surfować oraz dla zawansowanych windsurferów i kitesurferów, gdyż wiatr tutaj jest dość silny.

 • Tarifa i Wyspy Kanaryjskie w Hiszpanii - Tarifa jest niewielkim miasteczkiem na południowym krańcu Hiszpanii, oddalona tylko o 14 km od Maroka. Najbardziej południowym punktem Europy jest właśnie Przylądek Tarifeński (La Punta de Tarifa) w Tarifie, a znajduje się on na Wyspie Gołębi (Isla de las Palomas). Miejsce to uznaje się za punkt łączący dwa kontynenty - europejski i afrykański. To jeden z najbardziej popularnych miejsc windsurfingowo-kitowych w Europie. Warunki na wodzie są ścisłe uzależnione od por roku i od kierunku wiatru. Latem wieje zazwyczaj wiatr wschodni (dochodzący czasem do 10 Bft!),  Fale o wysokości przynajmniej 2 metrów pojawiają się głównie wiosna i późną jesienią. Przybój występuje wraz z wiatrem zachodnim (sideshore) co jest równoznaczne z doskonałymi warunkami do wave'u. Gran Canaria to miejsce o światowym prestiżu. Zjeżdżają się tutaj maniacy wszystkich sportów wodnych - od windsurfingu przez bodyboarding na kitesurfingu kończąc. Na Gran Canari wyróżniamy wiele miejsc przeznaczonych dla surfingu i windsurfingu. Perfekcyjne warunki pozwalają cieszyć się sportami zarówno amatorsko i profesjonalnie - plaza Pozo Izquierdo gości zawodników z całego świata na mistrzostwach PWA. Na południowo-wschodnim brzegu wyspy Lanzarote, na wybrzeżu Costa Teguise znajduje się plaża Las Cucharas- jeden z najlepszych spotów windsurfingowych na świecie. Panują tu idealne warunki zarówno dla początkujących jak i profesjonalistów w dyscyplinie wave.

 • Alacati i Bodrum w Turcji - Alacati jest położone na półwyspie Cesme. To dość popularne miejsce w Europie, słynące min.      z niemalże doskonałych warunków do nauki kite'a i windsurfingu. W odległości nawet 600 metrów od brzegu jest wciąż płytko. Zafalowanie akwenu jest zależne od pory roku i wiatru - latem, gdy wieje z północy woda jest idealnie plaska, wiosna i jesienią zaś, kiedy przeważa wiatr z południa tworzą się fale o wysokości 1-2 metrów idealne wprost do tych, którzy stawiają pierwsze kroki w wave. Bodrum należy do najpopularniejszych kurortów w Turcji, słynny ze swojego życia nocnego, pięknej mariny i doskonałych warunków do windsurfingu, kitesurfingu i żeglarstwa. Bodrum jest idealne dla wszystkich, którzy chcą poznać podstawy windsurfingu. Rankiem stały, delikatny wiatr jest doskonały dla począkujących, średnio zaawansowanych i dla fanów freestyle. Pomiędzy 11 a 12 zaczyna wiać Meltemi, tworząc doskonałe warunki dla bardziej doświadczonych.

 • Jezioro Garda we Włoszech - położone jest w północnej części Włoch w przepięknym otoczeniu Dolomitów. Jest to jeden ze spotów, który wcześniej czy później każdy europejski surfer powinien odwiedzić :) Windsurfing na Gardzie koncentruje się przy północnej części jeziora. Spowodowane jest to charakterystycznym ukształtowaniem terenu. Od płaskiej, równinnej południowej części stopniowo krajobraz przechodzi w wysokie skaliste Dolomity, a jezioro wyraźnie się zwęża. Tworzy to tunel, w którym wzmacnia się południowy, termiczny wiatr Ora. Wywołany jest on różnicą temperatur wód jeziora i powietrza w górach na północy. Najlepszy okres na pływanie przy Ora to wiosna i początek lata. Przeciwny wiatr z północy Peler warto złapać już o 6 rano (kończy się zwykle około 10) aby raz na zawsze zmienić zdanie o rannym wstawaniu po wspaniałej jeździe na żaglach 4,5-5,0 przy wschodzie słońca...

 • Mauritius- Le Morne - wyspa posiada bajeczny podwodny ogród koralowy o powierzchni około 300 km2 - idealne miejsce do nurkowania. Jej piękne białe plaże i błękit oceanu ze swoimi pełnymi niespodzianek rafami koralowymi zachwycą każdego. Wokół przylądka Le Morne na południowym krańcu wyspy, znajduje się piękna i płytka laguna o powierzchni ok. 700 m2. Turkusowa woda przechodzi z płaskiej po lekko zafalowaną w obrębie rafy. Poza nią można spotkać fantastyczne fale dochodzące nawet do 3-5 m wysokości. Wiatr wieje praktycznie przez cały rok. Nie rzadko południowo-wschodni passat nabiera prędkości dochodzącej do 8 Bf. Mauritius to jedno z najpiękniejszych i najlepszych miejsc do pływania i wypoczynku na świecie.

 • Dominikana - w miejscowości Cabarete niemal każdy znajdzie coś dla siebie. To dobre miejsce dla początkujących, choć odcinek płytkiej wody jest niewielki. W zatoce warunki choppy, a poza rafą fale oceaniczne. Najlepsze warunki to okres styczeń – sierpień, natomiast od kwietnia do sierpnia można liczyć na najlepsze fale. Jest tu kilka baz windsurfingowych i kitesurfingowych, położonych na całej szerokości zatoki.

 • Hawaje - to miejsce, gdzie wszystko się zaczęło... tu fale osiągają największe wysokości i jest to kultowe miejsce dla wszystkich surferów. Popularny jest tez i windsurfing i kite, ale przede wszystkim to miejsce dla miłośników i zapaleńców surfowania.